2018 Teknoloji Eğilimleri : Yüz Tanıma Teknolojisi
Yüz Tanıma Teknolojisi Nedir?

2018'de yüz tanıma teknolojisinin gerçek dünya uygulamalarına tanık olacağımız kesin.

Apple Aralık 2015'te yüz hareketinin yakalanması alanında çalışmalar yürüten Faceshift'i satın almıştı ve teknoloji devinin bu istihbarat'ı bir şekilde bir araya getirecek bir teklif üzerinde çalışacağını kesindi.

İki yıl sonra, Apple'ın Eylül 2017'de Faceshift'in satın alınmasının nedenleri, telefonla etkileşime girme ve etkileşim biçimimizi dönüştürmek için yüz tanıma teknolojisini kullanan iPhone X'i piyasaya sürmesiyle açıkça ortaya çıktı.

IPhone X'deki Face ID teknolojisi, kullanıcıların yüzlerini şifre olarak kullanarak telefonlarının kilidini açmalarını sağlıyor. Aynı teknoloji, yüz hareketlerinizi ve ifadelerinizi, animasyonlu bir poo gibi emoji benzeri karakterlerle eşleştirmenize olanak tanıyan telefonun 'Animoji' aracını da destekliyor.

Ve yüz tanıma teknolojisinde isteyen tek marka Apple değil. Şubat 2017'de Facebook, bir kişinin yüz özelliklerini ve ifadelerini analiz eden FacioMetrics yazılımını satın aldı.

Bu satın alımın sonucu henüz kamuya açıklanmamakla birlikte Facebook, kullanıcıların içerik paylaşması ve etkileşimde bulunması için yeni yollar önermiş ve bu satın alımın multimedya için daha iyi Facebook filtreleri, çıkartmalar ve kaydırıcılar yapabileceği düşünülüyor.

Yelpazenin daha tırmanışçı tarafında, bazı eleştirmenler, kullanıcıların bir yoruma veya post'a tepki ve ifadeleri okuyarak hangi sayfada ve nerede bilgilerini ölçmek için yazılımı kullanmaya çalışabileceğini öne sürdü.

Düşünsenize, vermiş olduğunuz bir facebook reklamına kullanıcıların yüz hareketleri ile ölçüm yapabildiğinizi.

Ayrıca, yaklaşımı deeplearning (derin öğrenme) ile birleştirerek, mobil kullanıcılar potansiyel olarak yüz hareketleri ile Facebook platformunu kontrol edebiliyorlardı.

Yüz tanıma teknolojisi nasıl çalışır?

Bir yapay zeka şekli olan yüz tanıma teknolojisi, kişinin fiziksel özelliklerini diğerlerinden ayırt etmek için inceler. Yüz tanıma teknolojisi için pek çok sistem ve format vardır, ancak hepsi verileri alır, elde edilen verileri analiz eder ve bu verileri bilinen insanların yüzleri veritabanındaki mevcut girdilerle eşleştirir.

Apple'ın Face ID'nin iPhone X için kullanılması durumunda, bir yüzü doğru şekilde harita haline getirmek ve tanımak için aşağıdaki dört adımda bir nokta projektörü, kızıl ötesi kamera ve sel aydınlatıcısından oluşan bir TrueDepth kamera sistemi kullanıyor:

1- Face ID 30.000'den fazla görünmez kızılötesi nokta üretmektedir.
2- Bu kızılötesi görüntü ve nokta deseni daha sonra sinir ağları üzerinden itilerek yüzünüzün matematiksel olarak doğru bir modeli oluşturulur.
3- Ardından, zaman içindeki fiziksel değişikliklere uyum sağlayarak, bu verileri bir eşleşmeyi onaylamak için güvenli bir enklava gönderir.
4- Kaydedilen yüz bilgisi, veriyi güvende tutmak için enklav tarafından korunur ve tüm işlemler bulutta değil de cihaz üzerinde yapılır.

Apple kullanıcı bilgilerini korumak için adımlar atarken, yüz tanıma teknolojisinin getireceği gizlilik istilasına yönelik eleştiriler getirildi.

Bununla birlikte, SaaS sağlayıcısı LogMeIn'de pazarlama başkan yardımcısı Jim Somers, yüz tanıma teknolojisinin iyi bir güç olma gücüne sahip olduğuna inanıyor.

Üye kuruluşlara geniş bir network sunmak ve yerli teknoloji eko sistemini geliştirmek için fırsatlar oluşturuyoruz.

Sizde aramıza katılarak bu fırsatları değerlendirebilirsiniz.